Mobile menu
Join button
Bize Katılın   Video   Güvenlik   Göz Atın   Üyeler   İletişim   Blog   Login   

return to blogs

Veri gizliliği: Online Arkadaşlık Siteleri

Yeterince güvenli olmayan, online arkadaşlık siteleri veri paylaşmak için en kötü yerlerden biridir. Endüstrinin popüler doğası gereği, şirketler birkaç milyon üyenin bilgisini rahatça toplayabilir. Bununla birlikte, birçok marka müşterilerinin verilerini işleme konusunda oldukça özensiz davranıyor diyebiliriz.

Aşağıdaki grafikler, bu alanlardan bazılarını ve verilerinizi korumak için neler yapabileceğinizi göstermektedir. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, grafiğin sonuna geldiğinizde okumaya devam edin ve sizi şok eden, hayrete düşüren alanlar varsa, lütfen sosyal ağlarda bu bilgileri paylaşmayı ihmal etmeyin ki herkes faydalanabilsin. Hiçbir değişiklik yapılmadığı sürece görüntüyü dağıtma iznine sahipsiniz.

online arkadaşlık siteleri veri güvenliği

Bu infografiği sitenizde paylaşın

Veri güvenliği ile ilgili görselimizi web siteniz ya da blogunuzda paylaşmak için aşağıdaki kodu kesip yapıştırın

Verilerinizin saldırıya uğradığını varsayalım

Bazı sitelerin verilerinizi koruma şekli ideal olmaktan çok uzaktır. Her site saldırıya uğrama riski ile karşı karşıyadır, ancak kişisel bilgileriniz sebebi ile bu saldırılarda bir zarar görmemek için, üye olduğunuz sitenin bu verileri en iyi şekilde sakladığından emin olmalısınız. Kaydolduğunuzda veriyi nasıl sakladıklarına ait hiçbir fikriniz yok, fakat onlara güvenmekten başka seçeneğiniz de yok.

En önemli sorunlardan biri hesapları silmeyen sitelerdir. Bir çoğu siz siteden ayrıldığınızda bilgilerinizi siliyor gibi dahi yapsa da, aslında bu sitelerin hesabını kapatan üyelerin veri gizliliğine ilişkin düzgün bir politikası yoktur. Bazı siteler, 50 milyondan fazla üyesi olduğunu söylüyor; ancak bu sitelerin gerçekliği, bu sayıda üye sayısının etkin olmayan hesapları, sahte hesapları ve kısmi kayıtları içermesidir. Elde edebilecekleri tüm bilgileri toplayarak kendi reklam argümanları olarak kullanıyorlar. Bu tür bir uygulama verilerinizi risk altına sokmaktadır. 5 yıl boyunca kullanmadığınız bir hesaptaki verilerin otomatik olarak silinmesi gerektiğini düşünmüyor musunuz?

Hesabınızı sildikten sonra bile, üyelik açtığınız sitenin saldırıya uğrayabileceğini varsayarak şahsi bilgilerinizi dikkatle girmenizi öneririz. Bir arkadaşlık sitesi ne kadar büyük olursa olsun gizlilik politikası olmayanlarına güvenmemelisiniz. Bu şekilde, site saldırıya uğradığında korunmuş olursunuz.

E mail adresi

Arkadaşlık siteleri için Yahoo, Gmail veya Hotmail gibi ücretsiz bir sağlayıcı ile yeni bir e-posta adresi oluşturun. Hatta her site için yeni bir adres oluşturun. Tanıştığınız kişilerle ileti alışverişinde bulunmak için bu adresleri kullanın. İş e-postalarınızı bu gibi sitelere kaydettirmek, pek çok nedenle mantıklı bir şey değildir.

Parola

Infografikte de görüldüğü gibi, en çok tanınan markaların şifreleri nasıl doğru bir şekilde saklayacakları konusunda hiçbir fikri yok. Bu doğru yapıldığında, bir hacker'ın gerçek şifrenizi ele geçirmesi neredeyse imkansızdır. Ancak birçok site bunu düz metin halinde saklar. Arkadaşlık sitenizin geliştiricilerinin hata yapabileceğini varsaymanız gerekiyor (bizim sitemiz için geçerli değil!). Bu yüzden her zaman kullanmadığınız sadece günlük siteler için ayrı bir parola oluşturun. Karmaşık yapın ve bir şifre yöneticisi aracında saklayın. Masanızdaki bir Post-it notu da göründüğü kadar saçma değil, birisinin şifrenizi almak için evinize girmesi dışında güvendesiniz.

Profil fotoğrafı

Dikkatli değilseniz resminiz sizinle ilgili her şeyi ele verebilir. Eğer Facebook, Twitter, Linkedin ve diğer sosyal ağlarda kullandığınız resmi, bir arkadaşlık sitesinde kullanırsanız, herkes resminiz aracılığı ile sosyal ağlarınızı bulmak için Google resim aramasını kullanabilir. Kendiniz de deneyebilirsiniz. Facebook resminizi açıp üzerinde farenizin sağ düğmesine basın (Google Chrome tarayıcısında) ve ‘Google Resimlerde Ara' seçeneğine tıklayın. Birisi sosyal ağ hesaplarınıza ulaştıktan sonra büyük miktarda kişisel bilginize ulaşabilir. Şu anda Google resim arama için yüz tanımayı kullanmıyor, bu sebeple yalnızca benzer resimleri buluyor. Bu yüzden yalnızca arkadaşlık hesabınız için yeni bir fotoğraf çekin ve kendinizi daha iyi koruyun. Eğer Google, yüz tanıma sürümünü yayınlarsa, profil resmi bulundurulmaması en iyisi olabilir.

Konum

Konumunuz hiçbir zaman şirketlerin veritabanında saklanmamalı ve bir hackerın nerede yaşadığınızı bilmesine izin vermemelisiniz. Normalde GPS konumları oldukça tutarlıdır ve üyeleri korumak amacı ile verileri tam konumdan ziyade, yaklaşık konum hale getirmek için fazladan kodlama yapılması gerekir. Bu yapılmadığı taktirde, tembel programcıların tam yerinizi verme ihtimali olduğu anlamına gelir. Verilerinizle neler yapıldığını bilmek çok zordur, bu nedenle her zaman en kötü durumu varsayın ve konumunuzu evden uzakta bir yer olarak kaydedin.

Üye hesaplarını silmeme

Infografiğimiz bir sitenin iddia edilen üye sayısının gerçekçi olup olmadığını hesaplamanın bir yolunu içerir. Verilerinizin gerçekten silinip silinmediğinden emin olamazsınız, bu nedenle şirkete güvenip güvenemeyeceğinize karar vermeniz gerekir. Bu tarz sitelerin neler yaptığından ancak hacklendiklerinde haberimiz oluyor.

Doğum tarihi

Bu konuda yalan söyleyin! Birçok banka doğum tarihinizi doğrulama amaçlı olarak istemektedir, bu nedenle bunu tanışma sitenize vermeyin. Yaşınız hakkında yalan söylemeseniz de, sadece gün veya ayı biraz değiştirin. Bizim tanışma uygulamamız ooOo farklı bir yaklaşım benimsiyor ve kullanıcının sadece yaşını soruyor.

Sosyal medya hesabı ile oturum açma

Pek çok tanışma sitesinde mavi Facebook ile oturum açma düğmesi var. Bu, siteye erişimi kolaylaştırır, ancak verilerinizden bazıları Facebook'tan tanışma sitelerine geçirilir. Bu gizlilik için gerçekten kötü bir uygulamadır. Örneğin, gerçek doğum tarihi, yeri ve en önemlisi sosyal ağınızdaki bir resim. Kişisel verilerinizi, tanışma sitelerini kullanan herkese vermiş olursunuz. Asla bu sosyal ağlar ile giriş sistemini kullanmayın. Yeni bir e-posta adresi oluşturun ve onu kullanın.

Hüküm ve şartlar

Onları özenle okuyun. Birçok arkadaşlık şirketi yasayla başa çıkmaz ve kirli uygulamaları genellikle hüküm ve şartlarda yazılıdır. Hoşunuza gitmeyen bir şeyler bulursanız o zaman kayıt olmayın ve farklı bir site arayın.

Özet

Umarız, görsel çalışmamız ve konu ile ilgili yazımız ile verilerinizi korumak için size bazı pratik fikirler verebilmeyi başarabilmişizdir. Farkındalığı artırmak için lütfen bu makaleyi paylaşın. Herkes bazı arkadaşlık sitelerinin verilerinize ne kadar kötü baktığının farkında olsaydı, söz konusu siteleri bu konularda kendilerini geliştirmeye zorlardı.

Share this article
Share on Twitter Share on Facebook