Mobile menu
Join button
Bize Katılın   Video   Güvenlik   Göz Atın   Üyeler   İletişim   Blog   Login   

return to blogs

Tanışma İpuçları : Yeni Biriyle Tanışmanıza Yarayacak 5 Hamle

Bulunduğunuz mekanda ilginizi çeken birinin olduğunu düşünelim. Ona doğru bakıyorsunuz ve bakışlarınız karşılık buluyor. Size karşı ilgili olduğu ortada. Bu sırada kaçınılmaz olarak kendi kendinize konuşmaya başlıyorsunuz. Acaba yalnız mi? Burada ne yapıyor? Nasıl onunla konuşabilirim? gibi mantıklı, mantıksız sorular. İşin aslı o sırada düşünmediğiniz bir şey ise, onun da sizinle aynı soruları sorabiliyor olacağı. Sanıyoruz ki hemen herkesin başına hayatında böyle bir an gelir.

Şimdi ise böyle bir anda neler yapabileceğinize göz atalım :

gulumse

1. Gülümseyin. Gülümsemenin gücü asla hafife alınmamalıdır. Gülümseme canlılığı, sağlığı ve iyi niyeti sembolize eder. Ayrıca dikkat çekici bir pozitif etkisi vardır. Bulaşıcıdır, davet edicidir ve sizin cana yakın olduğunuz mesajını verir. Eğer birinin bakışını yakalarsanız, gülümseyin. Bu basit eylem sayesinde aynı şekilde karşılık bulabilir ve karşınızdaki kişiye pozitif bir mesaj gönderebilirsiniz.

2. Yaklaşın ve Bir Konuşma Başlatın. Bu yolla karşınızdakinin size ne kadar ilgili olup olmadığını anlama şansınız olur. Davetkar bir gülümseme ile, ilginizi belli edin ve hafif bir diyalog başlatın. Burada yapmanız gereken sempatik olmak, birkaç esprili soru sormak ve hoşlandığınız kişinin ne kadar katılımcı olup olmadığını anlamak. Bu kısa konuşma o kadar da zor değil. Sadece o sıradaki gözlemlerinize dayanan ve rahatsız edici olmayan esprili birkaç soru sormak. Kahve mi içiyor? Kitap mı okuyor veya bir şey üzerinde mi çalışıyor? Yoksa öylesine zaman mi öldürüyor?
Aynı yemek sırasında bir kadın ile karşılıklı gülümsediğinizi ve onun sizden önce yemeğini aldığını düşünelim. Mutlu görünüyorsun, ne sipariş ettin? diye basit ve esprili bir soru sorabilirsiniz. Bayat, klasik olmuş ve karşı tarafın hoş karşılamayacağı giriş cümlelerinden uzak durun.

3. Kendinizi Tanıtın. Eğer karşınızdaki kişi size aynı şekilde cevaplar veriyor ve ilgisini belli ediyorsa şanslı gününüzdesiniz. Kıymetini bilin :) Bu noktadan sonra yapacağınız şey ise kendinizi tanıtmak. Kendine güvenen ve iddialı bir şekilde kendinizi tanıtmanız karşı tarafta yaratacağınız olumlu etkiyi artıracaktır. Ayrıca siz kendinizi tanıttıktan sonra o da kendini tanıtacak ve o kişi hakkında bir şeyler öğrenmeye başlayacaksınız. Biri gülümsemenize karşılık veriyor, akabinde esprinize gülüyor ve size ilgisini belli ediyorsa artık birbirinizi tanıma vaktidir. Eğer ilgisiz olsaydı en başta gülümsemenizi savuştururdu. Sizi olumlu karşılayan bu kişiye karşı, kibar ve saygılı olmayı sakın unutmayın.

iltifat

4. İltifat Edin. Kısa sohbetiniz sırasında iltifat etmeyi unutmayın ki karşınızdaki insan ondan hoşlandığınızı net bir şekilde anlasın. Bu eylem kolayca biraz ileri gitmek gibi algılanabilir fakat eğer doğru yapılırsa karşı taraf açısından oldukça hoş karşılanacaktır ve adınızı kazananlar listesine yazdıracaktır. İltifatınız özgün ve gerçekçi olmalıdır. Kimsenin sıradan şeylerden hoşlanmadığını hatırlatmakta fayda var.

5. Topu Onun Yarı Sahasına Gönderin. Şu ana kadar karşılıklı gülüştünüz, birbirinizi tanıttınız ve iltifatta bulundunuz. Bu noktadan sonra tekrar görüşmek için numarasını istemeniz tuhaf karşılanır mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Daha iyi yaklaşım onu tekrar görmek istediğinizi söyleyip numaranızı vermek istediğinizi belirtmek olacaktır. Böylece ona iletişim bilgilerinizi iletip bir sonraki görüşme için sizinle kontak kurmasını sağlayabilirsiniz.

Biriyle tanışmak için ilk hamlede bulunmak biraz göz korkutucu olabilir. Ama aslında bu o kadar da zor değildir bu durum. Genellikle insanlar düşündüğümüzden daha arkadaş canlısıdır. İşin aslı pek çok insan bu fırsatları pek çok kaçırır, siz onlardan olmayın. Hayatınızı yaşayın ve gülümsemenin gücüne inanın.

Elimisallasam.com

Share this article
Share on Twitter Share on Facebook